Перфорираните ламарини се изработват на листове като два от размерите/широчина и дължина/ на листа надвишават прекомерно третия му размер/дебелината/. Изработката на перфорирана ламарина се осъществява обективно чрез пробиване, щанцоване, перфориране под налягане, фрезоване, разтегляне и други методи, като за целта се използва ламарина навита на рулони. Специфични машини изправят ламарината чрез валова система, след което я пробиват чрез преса със специално оразмерени матрици. Стандартните модели перфорирана ламарина са с равномерно разположени отвори едни от други(независимо от вида на отворите) с еднакви междуцентрови разстояния. Това правило не важи при нестандартни поръчки.
Перфорираните ламарини, декоративните ламарини и разтеглените ламарини се използват за дизайн на различни изделия, в машиностроенето, корабостроенето, автомобилостроенето, в архитектурата на сгради и съоръжения – като облицовка по фасади и стени, за стълбища, декоративни врати, парапети, огради, оградни пана, окачени тавани, декоративни стени и др.. Перфорираните, разтеглените и декоративните ламарини се използват като общо в Архитектурата и дизайна. Друго приложение на перфорираната ламарина е за пресяване на зърна в хранително вкусовата промишленост като бобови зърна, ориз, леща, жито, царевица, пшеница и други. Възможно е дори и за сортиране на череши, вишни, ягоди, орехи, Бадеми, фастъци, лешници и други подобни. Също така служат и за пресяване на чакъл, камъчета, пясък, шлака и други. Използват се за прикриване на отвори по стени, за прикриване на различни оборудвания в дома като например радиатори, външни тела на климатици и много други подобни.
Приложението на тези ламарини е широкомащабно и може да се използва във всяка една сфера за различни цели.
Всички тези декоративни ламарини са в голямо разнообразие от отвори, дебелини, формат на листовете и вид на материала.
Относно отворите, перфорираните ламарини масово се използват от 0.5mm до 100mm. Това не изключва възможността да се изработят и с още по-голями отвори или съответно с по-малки. Всеки един диаметър на отвора може да се изработи върху различен формат на листа, върху различен листов материал/черна, поцинкована, неръждавейка и др./ и върху листове с различна дебелина. Има едно основно правило, което гласи, че даден диаметър на отвора не може да е по-малък от дебелината на листа. Примерно ако листа е с дебелина 3mm то минималният диаметър на перфорацията не може да е по-малък от 3mm. Същото важи и ако в един формат, перфорирана ламарина или декоративна ламарина, имат повече от един диаметър отвори, то тогава най-малкият отвор не може да е по-малък от дебелината на листа.
С казаното по-горе, искаме да Ви запознаем със видовете отвори, материали и формати на листовете ламарина, от които се изработват перфорираните, разтеглените и декоративните ламарини предлагани от фирма Люлин както и тяхното сертифициране.
Видове отвори:
1. За перфорирани ламарини – отворите могат да бъдат шахматно разположени или едни под други като диъметрите или дължините на страните варират от под 0,5mm и стигат над 300mm: Отворите на тези ламарини са разнообразни и са както следва:
2. За разтеглени ламарини – размерите на страните на тези ламарини също варират в голям диапазон от 1-2mm до над 200mm и са както следва:
3. За декоративни ламарини:
Стандартните формати на листовия материал:
При изработката на перфорирана ламарина, разтеглена ламарина и декоративна ламарина не се ограничава само с тези формати описани по-горе. Може да се изработят например листове 1000/4000 или 1250/5000 или 3000/6000. Тук Ви даваме малко примери, но обективно всяка една широчина на листа може да се изработи и с дължини над 6 метра. При достатъчно количество, клиента може да заяви индивидуален размер с индивидуална перфорация по чертеж. Тук вече горе посочената информация за отворите(че са равномерно разположени едни от други) можем да я пренебрегнем и клиента да заяви формати с хаотично разположени отвори или перфорация с различни диаметри, дори и комбинация от двете.
Дебелини на листовете перфорирани ламарини:
Видове материал на листовата стомана:
1. Черна стомана с въглероден състав между 0.12% и 0.17%
2. Поцинкована стомана – това са видовете черна стомана със нанесен тънък слой поцинковано покритие. Цинка предпазва черната стомана от корозия и от ръжда. Поцинкованата стомана е алтернатива на неръждавейката и алуминиевата ламарина. Цинка не позволява на водата и влагата да оксидират стоманата, при условие, че ламарините не са надраскани достатъчно дълбоко, така че водата и кислорода да взаймодейства пряко с метала. Тези свойства позволяват на стоманата да се използва във външна среда в строителството на сгради и съоръжения.
3. Неръждаема стомана – наречена с друго име като INOX със съдържание на хром между 11% и 20% в зависимост от марката. Колкото по-голямо е количеството на никел, толкова по-качествена и устойчива е неръждавейката. Тя е предпочитан материал поради устойчивостта и на корозия/при определени условия, корозията може да се появи /, поради специфичните й и естетични свойства. По-долу изрезените видове INOX са една малка част от неръждаемата стомана.
4. Алуминий – характерно за алуминия е ниската му плътност, което прави листовете значително леки и лесно огъваеми, както и издръжливостта му на корозия и висока топлопроводимост. Тези свойства го правят популярен и често търсен материал както в строителството, така и в други сфери. Спрямо процентното съдържание на алуминий, листовете се делят на:
Алуминиевите листове се делят на още десетки серии, но в случая Ви изброяваме най-често използваните и предлагани от фирма ЛЮЛИН.
5. Легирани стомани – перфорираните, декоративните и разтеглените ламарини се считат произведени от легирани стомани, тогава и само тогава когато легиращата добавка е равна или по-голяма от 3%. В един лист може да има много легиращи елементи, като тяхното съдържание се изчислява внимателно, за да достигнат желаните свойства на листовете(твърдост, чупливост, гъвкавост, устойчивост на корозия, еластичност, пластичност, устойчивост на натоварвания и други свойства).
В зависимост от процентното съдържание на легиращата добавка, стоманите са: нисколегирани – от 3% до 5%, среднолегирани – от 5% до 10%, високолегирани стомани – над 10% легираща съставка.
В зависимост от броя легиращи елементи, се делят на просто легирани – с една легираща добавка и сложно легирани – с повече от един легиращ елемент.
Легиращите добавки са многообразни: Никел, Молибден, Кобалт, Азот, Фосфор, Титан, Бор, Алуминий и други.
6. Цветни метали – това са мед, никел, месинг, титан, олово, калай, злато, сребро и много други. За цветните метали няма да навлизаме в подробности на техните свойства и разделения, поради маловажността им за този сайт.
Фирма ЛЮЛИН не предлага в наличност цветни и легиращи перфорирани ламарини и ги изпълнява само по заявка на клиента.
Стандарти по DIN и ISO на перфорираните ламарини:
Перфорирана ламарина, разтеглена ламарина и декоративна ламарина са термини вписани по DIN24041 и по DIN4185 част 2. Фирма ЛЮЛИН отговаря на Европейските и Световни стандарти по ISO 9001:2015 и DIN за съответните материали описани по-долу. Фирма ЛЮЛИН разполага със съответните сертификати за качество на металите, както и с декларации за съответствие.
Перфорирани, разтеглени и декоративните ламарини отговарят по DIN както следва:
Като обобщение накрая, перфорираните ламарини се изработват от разнообразни метали с различни свойства. Перфорираната ламарина е с богат избор на декорация и изработена по всякакъв допустим размер изгоден за клиента. Издържат на натоварвания, на климатични условия, което ги прави предпочитани на пазара за декоративни елементи. Елегантния дизайн който придават на изделията им дава предимство пред другите материали.